Hampton, Happy Valley well represented on Region 1-2A All-Conference teams

Carter County Sports

Hampton and Happy Valley were well represented on the 2019 Mountain East Conference Football Awards.

The Bulldogs’ Caleb Oaks claimed the Player of the Year honor for the conference. Luke Roberts of Happy Valley was named a Co-Defensive Player of the year, while Caleb McKinney of Hampton was selected as the Defensive Lineman of the Year.


Hampton’s Conor Jones was selected as the Athlete of the Year.

On the 1st team All-Conference, Hampton saw Gage Chambers, Dylan Mofitt, Matt Hughes, Jonah Jones, Max Cash, Isiah Greenwell, Aiden Vines and Morgan Lyons join Oaks, McKinney and C. Jones as honorees.

Happy Valley’s Will Tittle, Cameron Sloan, Kamden Richardson, Andrew Little, Ty Pierce and Eli Phillips were 1st team All-Conference along with Roberts.

Doug Tolley, Hayden Birchfield, Macon Barden, R.D. Ward, James Tolley and Andon Winters were 2nd Team All-Conference selections for Hampton, while Marquise Cole, Jordan Campbell, Matthew Bahn, Mason Hicks, Timmy Mounts, Drew Turner and Alex Lunceford were 2nd Team selections for the Warriors.

Hampton’s Michael Lunsford was selected as the Coach of the Year.

2019 Mountain East Football Awards
Coach of the Year: Michael Lunceford, Hampton
Player of the Year: Caleb Oaks, Hampton
Offensive Player of the Year: Levi Myers, South Greene
Co-Defensive Players of the Year: Dale Potter, Sullivan North and Luke Roberts, Happy Valley
Special Teams Player of the Year: Eduardo Gonzalez, Cosby
Offensive Lineman of the Year: Devin Dye, South Greene
Defensive Linemen of the Year: Caleb McKinney, Hampton
Athlete of the Year: Conor Jones, Hampton

1st Team All-Conference:
South Greene: Luke Myers, Trevor Heater, Tanner Dye, Ethan Heater, Chase Carter, Hunter Bus, Mark Crum, Corey Houser

Hampton: Gage Chambers, Dylan Moffitt, Matt Hughes, Jonah Jones, Max Cash, Isiah Greenwell, Aiden Vines, Morgan Lyons

Happy Valley: Will Tittle, Cameron Slone, Kamden Richardson, Andrew Little, Ty Pierce, Eli Phillips

Sullivan North: Yancey Dolen, Tristan Jobe, Austin Hartsock, Dustin Phillips, Christian Hill, Ethan Norris

Cosby: Hunter Workman, Tony Shults, Anthony Thomas, Stephen Freshour

2nd Team All-Conference:
South Greene: Presley Gilliam, Kerian Hicks, Daniel Blevins, Neil Parkins, John Summers, Colton Erckman, Alex May, Jalen Ingram

Hampton: Doug Tolley, Hayden Birchfield, Macon Barden, R.D. Ward, James Tolley, Andon Winters

Happy Valley: Marquise Cole, Jordan Campbell, Matthew Bahn, Mason Hicks, Timmy Mounts, Drew Turner, Alex Lunceford

Sullivan North: Tyler Fugate, Sam Jones, CJ Mardis, Braydon Wilhoit

Cosby: Doyne Calina, Treston Packwood, Jeremy Wise, Caleb Lawson, William Fowler

error: Content is protected !!