• High School
  • Contact Us

Updated Brackets for Baseball and Softball tournaments

Carter County Sports

Mother Nature has altered the schedules for all four District 1-A and 1-AA baseball and softball tournaments this weekend. Below is the updated brackets as of Saturday morning

All game times are subject to change due to weather.


1-AA Baseball
At J. Fred Johnson Stadium
Sunday
Game 1 – Happy Valley vs. Elizabethton, 1:30 p.m.
Game 2 – Johnson County vs. Sullivan East, 4 p.m.
Game 3 – Sullivan North vs. Sullivan South, 6:30 p.m.

Monday
Game 4 – Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.
Game 5 – Game 3 winner vs. Unicoi County, 6 p.m.
Game 6 – Sunday’s lowest seeded losers, 8:30 p.m.

Tuesday
Game 7 – Game 6 winner vs. Highest Seeded Round 1 loser, 5 p.m.
Game 8 – Game 7 winner vs. Lowest Seeded Round 2 loser, 7:30 p.m.

Wednesday
Game 9 – Game 4 winner vs. Game 5 winner, 5 p.m.
Game 10 – Game 8 winner vs. Highest Seeded Round 2 loser, 7:30 p.m.

Thursday
Game 11 – Game 9 loser vs. Game 10 winner, 5 p.m.
Championship – Game 9 winner vs. Game 11 winner, 7:30 p.m.

Friday
If Necessary, 6 p.m.

District 1-AA Softball Tournament
Wednesday, May 3
No. 6 Happy Valley 12, No. 7 Sullivan North 2

All games to be played at Unicoi County
Thursday, May 4
Game 1 – No. 4 Sullivan South 9, No. 5 Johnson County 1
Game 2 – No. 3 Sullivan East 22, No. 6 Happy Valley 5
Game 3 – No. 5 Johnson County vs. No. 6 Happy Valley – suspended until Monday

Monday, May 8
Continuation of No. 5 Johnson County vs. No. 6 Happy Valley, 5 p.m.
Game 4 – No. 1 Unicoi County vs Game 1 winner, 5:30 p.m.
Game 5 – No. 2 Elizabethton vs Game 2 winner, 7:00 p.m.

Tuesday, May 9
Game 6 – Game 4 winner vs Game 5 winner, 5:30 p.m.
Game 7 – Game 3 winner vs Lower Seed of Game 4/Game 5 Losers, 7:00 p.m.

Wednesday, May 10
Game 8 – Game 7 winner vs Higher Seed of Game 4/Game 5 Losers, 5:30 p.m.
Game 9 – Game 8 winner vs Game 6 Loser, 7:00 p.m.

Thursday, May 11
Game 10 – Game 6 winner vs Game 9 winner, 5:30 p.m.
Game 11 – Game 6 winner vs Game 9 winner, if necessary, 7:00 p.m.

1-A Baseball
Play-in Games
Friday (both games are at highest seed)
Game 2 – No. 3 UH 7, No. 6 Cloudland 1

Saturday
Game 1 – No. 5 South Greene vs. No. 4 Hampton, 1 p.m. (postponed from Saturday)

Monday (all games at David Crockett HS)
Game 3 – No. 2 Unaka vs. Winner of Game 2, 5 p.m.
Game 4- No. 1 North Greene vs. Winner of Game 1, 7:30 p.m.

Tuesday
Game 5 – Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 5 p.m.
Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 7:30 p.m.

Wednesday
Game 7 – Loser of Game 6 vs. Winner of Game 5, 5 p.m.

Thursday
Championship – Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 5 p.m.
If Necessary – 7 p.m.
1-A Softball
Monday (Games played at Kiwanis Field)
Upper Field
Game 1 – No. 4 South Greene vs. No. 5 Cloudland, 5 p.m.
Game 3 – No. 1 Unaka vs. Game 1 winner, 7 p.m.

Lower Field
Game 2 – No. 3 University High vs. No. 6 Hampton, 5 p.m.
Game 4 – No. 2 North Greene vs. Game 2 winner, 7 p.m.

Tuesday (Rest of tournament at ETSU)
Game 5 – Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4, 5 p.m.
Game 6 – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 7 p.m.

Thursday
Game 7 – Loser of Game 6 vs. Winner of Game 5, 5 p.m.
Championship – Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 p.m.
If Necessary Game 9 – Friday, TBA

error: Content is protected !!