Three Rivers All-Conference Teams Unveiled

Carter County saw 11 athletes honored by the Three Rivers’ Coaches.

Elizabethton and Happy Valley saw multiple players selected to the Three Rivers All-Conference teams that were voted on prior to the District 1-AA tournament.


On the boys side, Elizabethton’s Parker Hughes was named the Underclassman of the Year.

Teammates Nico Ashley, Evan Perkins and Eric Wilson joined Hughes on the All-Conference team, while Happy Valley saw Bryce Carter selected to the squad.

Carter Everett (Elizabethton), Bryson Rollins (Elizabethton) and Noah Stevens (Happy Valley) were named to the honorable mention team.

Johnson County’s Blake Atwood was selected as the Player of the Year, while Elizabethton’s Lucas Honeycutt and Johnson County’s Austin Atwood were named the Co-Coaches of the Year.

On the girls’ side, three county athletes were named to the All-Conference team with one receiving honorable mention honors.

Happy Valley saw Adrienne Henegar and Shay Whitson selected to the All-Conference team. Kaylen Shell represented the Lady Cyclones on the team, while Morgan Headrick was named honorable mention.

Girls
Player of the Year – Abbey Crawford, Sullivan Central
Newcomer of the Year – Riley Nelson, Sullivan East
Coach of the Year – Kristi Walling, Sullivan Central

2018-19 Three Rivers All-Conference Team
Kaylen Shell, Elizabethton
Shay Whitson, Happy Valley
Adrienne Henegar, Happy Valley
Taylor Cox, Johnson County
Peyton Sams, Sullivan Central
Hayley Grubb, Sullivan East
Riley Nelson, Sullivan East
Mollie Leslie, Sullivan South
Alex Harris, Sullivan South
Kaylee Hendrickson, Unicoi County
Chloe Power, Unicoi County
Honorable Mention – Morgan Headrick, Elizabethton; Kayla Honaker, Sullivan East.

Boys
Player of the Year – Blake Atwood, Johnson County
Underclassman of the Year – Parker Hughes, Elizabethton
Co-Coaches of the Year – Austin Atwood, Johnson County; Lucas Honeycutt, Elizabethton

2018-19 Three Rivers All-Conference Team
Nico Ashley, Elizabethton
Evan Perkins, Elizabethton
Eric Wilson, Elizabethton
Bryce Carter, Happy Valley
Troy Arnold, Johnson County
Zack Eller, Johnson County
Gavin Reece, Johnson County
Ben Williams, Sullivan Central
Dayne Davis, Sullivan East
Adam Davison, Sullivan East
Dustin Bartley, Sullivan East
Chase Bowery, Sullivan South
Ben Diamond, Sullivan South
Cole Layne, Sullivan South
Brock Thompson, Unicoi County

Honorable Mention – Gavin Casey, Unicoi County; Carter Everett, Elizabethton; Brett Lingerfelt, Unicoi County; Michael Oxentine, Johnson County; Lucas Phillips, Johnson County; Bryson Rollins, Elizabethton; Caleb Rose, Sullivan Central; Trey Rosenbalm, Sullivan Central; Noah Stevens, Happy Valley.